Ornithogalum umbellatum L.

Buradanara Paylaşımları

Bitki doğal olarak doğu Avrupa ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler
Soğanı 15 ila 25 mm uzunluğunda ve 18 ila 32 mm çapındadır. 6 ila 10 arası yaprak barındırır. Bu yapraklar şeritsi, üst yüzeyleri beyaz çizgili, 30 cm uzunluğunda ve 8 mm genişliğindedir. Sıkapa 10 ila 30 cm uzunluğundadır. Çiçekler yalancı şemsiye halindedir, 6 ila 20 arası çiçek görülür. Çiçekler beyazdır ve arka yüzlerinde yeşil bir şerit vardır. Tohumlar siyah renklidir. Tohumlar haziran ve temmuz aylarında olgunlaşır. -20 dereceye kadar dayanıklıdır. Popüler bir süs bitkisidir. 5 ila 10 bitkilik gruplar halinde dikilmelidir. Bitkiler arasında 15 cm açıklık bırakılmalıdır. Mart, nisan ve mayıs aylarında çiçek açar.

Gözlem
Orman açıklıkları, tarla ve çayırlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları
Sunbala, Adi tükürük otu. Zehirlenme belirtileri arasında aşırı tükürük salgılanması da vardır, yaygın adın bununla ilgisi olabilir.

Çiçek zamanı
Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik
0-1400 metre arası.

Etimoloji
Cins adı Antik Yunanca “kuş sütü” anlamına gelir. Olasılıkla çiçeklerin saf beyaz rengine işaret eder. Bazı türlerde ise çiçekler kuş pisliğini andırır. Tür adı Latince “şemsiye gibi” anlamına gelir. Çiçek kurulunun yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Ornithogalum umbellatum medium angustifolium”dur.

Mutfak
Soğanı pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp
Soğanından homeopatik ilacı elde edilir. Bazı kanser türlerinin tedavisinde yararlıdır.

Dioscorides: Yumruları pişirilerek yenilebilir.

Dikkat
Temas halinde bazı hassas insanlarda dermatite neden olabilir. Soğanı zehirlidir.

Araç çubuğuna atla