Tulipa orphanidea (Manisa lalesi)

Buradanara Paylaşımları
Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Tulipa orphanidea Boiss. ex Heldr. Türkiye’nin batı kesimi başta olmak üzere Yunanistan, Bulgaristan ve Girit Adası’nda yetişir. Türkiye’de, Antalya’dan Tekirdağ’a kadar olan geniş bir alanda çok da büyük olmayan popülasyonlar halinde yayılışı vardır. Türün en büyük popülasyonları Manisa Spil Dağı’nda bulunur.

Tulipa orphanidea Boiss. ex Heldr. halk arasında Manisa Lalesi adıyla anılmaktadır. Bir grup bilimadamı tarafından “Doğandili” olarak adlandırılmış olsa da yerel halk tarafından kabul gören “Manisa Lalesi” olmuştur.

Öte yandan Manisa Lalesi adının Ranunculaceae (Düğünçiçeğigiller) familyasında yer alan Anemone coronaria L. için de kullanıldığı gözlemlenmiştir. Oysa ki Anemone coronaria L. Ranunculaceae (Düğünçiçeğigiller) familyasında yer alan dikotil bir bitkidir. Liliaceae (Zambakgiller) familyasının bir üyesi ve dolayısıyla bir monokotil olan Tulipa (lale) ile Anemone (rüzgargülü)’nin hiçbir yakınlığı bulunmamaktadır

Boyu 15-20 cm arasındadır. Güneşte veya hafif gölgede yetişir. Nisan ve mayıs aylarında açar. Duruma göre -15 derece soğukta bile yetişebilir. Çiçekleri koyu mavi, açık mavi, beyaz, pembe ve kırmızı renklerde oluyor. Yetiştirilmek istenirse; soğanları ilkbahar veya sonbaharda, 5 cm derinlikte, 10 cm mesafelerde dikilmelidir.

Araç çubuğuna atla