Keklik Çiğdemi (Syn. Gynandriris sisyrinchium (L.))

Buradanara Paylaşımları

KEKLİK ÇİĞDEMİ (Syn. Gynandriris sisyrinchium (L.))

Aslında çiğdem türlerinden değil, İris cinsinin mini yapılı bir türüdür. Süsengiller familyasındandır. Tüm Akdeniz çevresi ülkelerinde kışın şiddetli soğuk olmayan, kıyı kesimlerine yakın yerlerde doğal olarak bulunur. Küçük soğanları olan, küçük çiçekli bir bitkidir. Kış sonu, ilkbahar başı döneminde çiçek açar. Yaza doğru yaprakları kurur. sonra kışın tekrar yapraklar çıkarır. Soğanları genelde fazla derinde oluyor.

İyi drene edilmiş alkalin özellikli toprakları ve bol güneşli ortamları sever. Olgunlaşmış kormları* uzun bir süre günlük çiçekler açar.

Çiçekleri mor mezarlık süsenlerinin minyatür biçimi gibidir: Renk genelde morumsu koyu mavidir. Lila rengine yakın, daha açık tonda mavimsi /pembemsi renkte çiçek açan çeşitleri de var. Çiçek taç yapraklarından en dış üç tanesi dil gibi çevreye kavisli olarak yayılır ve bunların aşağı-orta kısımları sarımsı ve beyazımsı renklerde desenlidir. Diğer taç yapraklar ince dar yapılı olup yukarı yöneliktir. Bir sap üzerinde üst üste birkaç tomurcuk sırasıyla çiçek açar. Bazı yerlerde birkaç bitki sıkıca bir arada ve üzeri çok sayıda çiçekle halde geliştiklerini görebilirsiniz.

(Fotoğraflar: Adatepe, Mıhlı)

* Gövde ekseninin kuru pul benzeri yapraklar ile kaplanmış dış kısmına korm denir.

Araç çubuğuna atla