Arap yaraotu (Pulicaria vulgaris Gaertn.)

Buradanara Paylaşımları
Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Arap yaraotu (Pulicaria vulgaris Gaertn.) bitkisi doğal olarak Avrupa’dan batı Asya’ya kadar olan bölgede yayılış gösterir.

30 ila 75 cm büyüyebilen gövde genelde en azından üst bölümde dalıdır. Kökler yoluyla yayılır ve yoğun kümeler oluşturur. Yapraklar dikdörtgensi mızraksı, almaşlı dizilişli ve gövdeye kaynaşıktır. Çiçeklenme Temmuz ayları arasındadır. 40 ila 100 arası çiçek diski 20 ila 30 arası dar dilsi çiçek tarafından çevrilmiştir. Çiçek başları birkaç adet ya da çok sayıda olabilir. Kapçık dikdörtgensidir. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Çoğu toprak türünde başarı ile yetiştirilir. Güneşli bölgelere ihtiyaç duyar. Gövde dallı, yünlü, seyrek biçimde salgılı tüylü ve altlara doğru yoğun olarak tüylüdür. Rizomlu ve agresif bir istilacıdır.

0-1600 metre arası, genellikle sulak alanların civarında görülür. 

Etimoloji
Cins adı Latince “pireli” anlamına gelir. Pireleri kovmak için kullanılmasına atıftır. Tür adı Latince “dizanteri” anlamına gelir. Dizanteri tedavisinde kullanılmasına işaret eder.

Geleneksel tıp
Büzücüdür. Önceleri dizanteri ve çeşitli göz hastalıkları tedavisinde kullanılmıştır. Merhem haline getirilerek yaralara uygulanır.

Geleneksel olarak böcekleri uzaklaştırmak için tütsü olarak kullanılmıştır. Yapraklar avcunuzda oğuşturduğunuzda sabun kokusu yayar.

Araç çubuğuna atla